Viljapuude ja põõsaste kujundamine,
hekkide lõikus ja tõrjetööd


Väikeaedades kasvavate viljapuude ja põõsaste kujundamine, hekkide lõikus ning erinevate tõrjetööde teenus.

Aiatööde teostaja Jaak Tomson on lõpetanud aiandusagronoomi eriala ning omab selles valdkonnas töötades pikaaegset kogemust.


Viljapuude lõikus & hekkide pügamine

"Olen kunagi ammu ammu lõpetanud Räpina sovhoostehnikumi aiandusagronoomia erialal (1989.a). Toona ei oleks osanud arvatagi, et viljapuude lõikus on just see amet, mis annab mulle tööd ja leiba kogu eluks. Ja kui palju pakub rahuldust turnida puude otsas ka Eestimaa kõige kaugemais paigus! Isegi vihmased ja vahel ka tuisused ilmad ei saa aias olemise ja tegutsemise rõõmu murda."

"Puid olen lõiganud igal kevadel ja sügisel juba kooli lõpetamisest saadik, seega 24 aastat. Hea meel on, et kliente, kes minu teenust soovivad, on igal aastal juurde tulnud. Aga ega küll küllale liiga tee. Seega olen tänulik iga uue aia üle - olgu siis tööks kas õunapuude lõikamine või hekkide pügamine."

Jaak Tomson
Teenuse nimetus
Kõikidele hindadele lisandub käibemaks
Hind
Viljapuude ning marjapõõsaste lõikus 150.00 €/h
Okas- ja lehtpuuhekkide pügamine 150.00 €/h
Viljapuude valgendamine 150.00 €/h

Tööde kirjeldused

Õuna- ja teiste viljapuude lõikamine
Tunnis lõikan 2 - 3 suurt puud. Noori ja väiksemaid puid lõikan tunduvalt kiiremini.
Kõiki viljapuid...
...võib lõigata peaaegu aastaringselt. Mina pean lõikamises pausi alates hiirekõrvuis puudest kevadel, kuni täislehe faasini juuli lõpus. Alates augusti algusest hakkab aga kibe lõikusperiood taas pihta.
Talveperioodil peab järgima põhimõtet, et kui õues on 15 kraadi ja rohkem külma, siis puid ei tohi puutuda. Kui aga ilm on sula, võib aga taas tööle asuda. Lõikekohad katan õlivärviga, see annab ka hea külmakaitse.
Märtsis-aprillis on aga kõige magusam lõikamise hooaeg , mil inimesed peaksid arvestama, et tööde järjekorrad on veninud pikas. Seega, mida varem oma soovidest teada annate, seda parem.
Okas- ja lehtpuuhekkide pügamine
Kuna hekid on väga erinevad, siis nende hooldamise töömahtki võib olla väga erinev. Ka hekkide lõikusel on kohalesõit tasuta.
Puuviljaaias pakun veel viljapuude pritsimise teenust
Tänu pehmetele talvedele talvituvad meie soojenevas kliimas nii taimekahjurid kui ka haigused. Piisab ühekordsest mürgitamisest lehtepuhkevas viljapuuaias, et "Poola õuna“ välimusega õun oma koduaiast saada. Aga kvaliteedilt jääb 14- kordse pritsimise üleelanud Poola päritolu õun koduõunast kaugele maha. Eelista eestimaist!
Tüvekahjustuste ravi ja valgendamine
Tüvekahjustused tekivad puudel päikesepõletustest, ebasobiva kasvupinnase (kas põhjavesi või paekivi lähedal või on hoopis raske savimaa), puude ealiste iseärasuste ja haiguste tõttu. Minu ravivõtted on samad, mis olid tuntud juba esimesel Eesti ajal - pritsin forketi seguga. Forketi seguks segatakse 1/3 savi ja 2/3 värsket veisereod. Saadud "aromaatse" pastaga täidetakse puu kõik haavad. Suurtematele pindadele, kus ravisitasegu ära võib kukkuda, teen veel kotiriidest sideme ümber. Kui kõik praod ja augud täidetud, siis ei pääse sinna ligi vesi, mis külmaga paisudes võiks puu lausa lõhki lüüa. Puude tervise parandamiseks soovitan puid kindlasti ka valgendada. Selle töö peaks ette võtma sula ilmaga ja alustada võib juba veebruarikuus.

Hea teada

Tavaliselt lõikan 2 kuni 3 puud tunnis.
Võimalik leppida kokku just teile sobiv aeg (ka nädalavahetus).
Hinnad on ühesugused nii maal kui linnas, nii metsas kui mere taga.
Inimene maksab vaid aja eest, mis on kulunud töö teostamiseks, transport hinna sisse ei kuulu.


Väikeaedade pritsimine

Puuviljaaias pakun viljapuude pritsimise teenust. Tänu pehmetele talvedele talvituvad meie soojenevas kliimas nii taimekahjurid kui haigused. Piisab ühekordsest mürgitamisest lehtepuhkevas viljapuuaias, et "Poola õuna“ välimusega õun oma koduaiast saada. Aga kvaliteedilt jääb 14- kordse pritsimise üleelanud Poola päritolu õun koduõunast kaugele maha. Eelista eestimaist!

Koduaedades enimlevinud taimehaigused:

- kärntõbi
- kotttõbi (peamiselt ploomil)
- jahukaste
- lehe varisemistõbi elupuudel
- rooste haigused roosidel

Koduaedades enimlevinud taimekahjurid:

- lehetäi
- õunamähkur
- pahklest (peamiselt marjapõõsastel)


Pritsimisteenused
Kõikidele hindadele lisandub käibemaks.
Umbrohutõrje korral marjapõõsad ja köögiviljad eelnevalt katta!
Hind
Viljapuud (õuna-, pirni-, ploomi ja kirsipuud 300.00€/20l
Marja- ja ilupõõsad 300.00€/20l
Võilille (lisaks tulikas, teeleht, kassitapp) tõrje 300.00€/20l
Naaditõrje ja must maa 300.00€/20l
Ulukitõrje 300.00€/20l

NB! Pritsimislahusesse segan kokku nii taimehaiguste kui kahjurite mürgi. Nii et sõna otseses mõttes suudan tappa kaks kärbest ühe hoobiga!